Zwyrodnienie stawów u psa – objawy i leczenie

Zwyrodnienie stawów u psów to długotrwała choroba zapalna, która wpływa na zdrowie stawów zwierzęcia. Jest to spowodowane, gdy chrząstka między stawami staje się mniej gładka i uszkodzona, co powoduje ocieranie się powierzchni kości i sztywnienie, puchnięcie i ból stawów psa.

Objawy te mogą ograniczać mobilność psa, ponieważ wstawanie i chodzenie staje się dla niego niewygodne. Chociaż częściej występuje u starszych psów, młode zwierzęta mogą również cierpieć na zwyrodnienie stawów w przypadku kontuzji, na przykład zerwania więzadła krzyżowego lub osłabienia mięśni i utraty mięśni.

Objawy zapalenia stawów u psów

Chociaż Twój zwierzak sam w sobie może wydawać się w porządku, jedząc normalnie i ciekawie wychodząc na spacery; Istnieje kilka objawów zapalenia stawów u psów, o których należy pamiętać. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany, nawet jeśli nie wydają się one być związane z bólem nóg.

 • Kuleje przed i po spacerach. Twój pies może utykać, jeśli dotknięta jest tylko jedna noga, ale jeśli dotknięty jest więcej niż jeden staw, twój pies może nie mieć oczywistego utykania.
 • Zmęczenie i niechęć do wstawania lub chodzenia. Twój pies może wydawać się nieco sztywny rano lub nie może czuć się komfortowo podczas leżenia.
 • Lizanie lub żucie bolesnych obszarów
 • Oznaki bólu podczas stania, chodzenia lub siadania lub siadania
 • Zmiany behawioralne. Zachowanie Twojego psa może się zmienić i wydawać nieco zrzędliwe, jeśli jest zbyt mocno przytulane lub dotykane.
 • Spowolnienie. Twój pies może wydawać się, że „nagle się zestarzał” i szybko się zmęczył.

Jeśli zauważysz, że Twój pies cierpi na którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast udaj się do najbliższego weterynarza, który będzie w stanie postawić fachową i świadomą diagnozę:

Jak twój pies może rozwinąć zwyrodnienie stawów?

Istnieje wiele powodów, dla których pies może zachorować na zwyrodnienie stawów, w tym czynniki zewnętrzne, takie jak jakość diety, ilość ćwiczeń, rasa, urazy i wiek.

 • Urazy stawów. Jeśli staw zostanie uszkodzony na przykład przez zerwane więzadło lub zainfekowaną ranę, może dojść do uszkodzenia stawu. To uruchamia błędne koło stanu zapalnego, który może skutkować zapaleniem stawów w zdrowym stawie.
 • Mieć nadwagę. Jeśli Twój pies ma nadwagę, jego stawy muszą poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem, które z biegiem czasu może powodować zwiększone zużycie stawów.
 • Podeszły wiek. Ponieważ zwyrodnienie stawów może być spowodowane zużyciem, starsze psy mogą cierpieć na zwyrodnienie stawów, nawet jeśli zawsze były szczupłe, sprawne i zdrowe. Chociaż może to być postrzegane jako normalna część procesu starzenia, nie oznacza to, że nie powinniśmy go leczyć, aby zapobiec jego pogorszeniu z biegiem czasu.

Rasy psów podatne na artretyzm

Istnieją również rasy, które są bardziej podatne na rozwój zapalenia stawów, ponieważ mogą cierpieć na predyspozycje do kości, takie jak dysplazja stawu biodrowego i dysplazja łokcia. Rasy te obejmują psy pracujące, takie ja:

 • berneńskie psy pasterskie,
 • owczarki niemieckie,
 • golden retrievery,
 • labradory,
 • springer spaniele
 • i rottweilery.

Dysplazja stawu łokciowego, a także wszelkie „dziwności” w nogach są najczęściej obserwowane u ras z krótkim nosem, takich jak Shih Tzus i buldogi brytyjskie. Jeśli staw nie jest prawidłowo uformowany, ciężar psa może spowodować ucisk w niewłaściwych miejscach stawu i spowodować uszkodzenie.

Jak diagnozuje się zwyrodnienie stawów u psów?

Nie ma konkretnego testu, który mówi nam, że Twój pies ma zwyrodnienie stawów. Często diagnozę stawia się po szczegółowej dyskusji i badaniu fizykalnym przez lekarza weterynarii, który może stwierdzić, czy w stawie psa występuje ból lub sztywność.

W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić dalsze badania, takie jak próbka krwi lub prześwietlenie (które zwykle wykonuje się w sedacji lub znieczuleniu), aby sprawdzić inne stany, które mogą powodować problemy ze stawami.

Zdjęcia rentgenowskie mogą wykazać, czy zwyrodnienie stawów jest zaawansowane, ale wczesne stadia nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim, jednak nawet jeśli nie można ich zobaczyć, należy je leczyć, pomagając zmniejszyć szkody w dłuższej perspektywie .

Jeśli coś jest nie tak z twoim psem, należy to leczyć (jeśli to możliwe), a także zmiany artretyczne w stawie, aby uzyskać najlepsze rokowanie.

Czy psie zwyrodnienie stawów jest uleczalne?

Niestety, nie ma lekarstwa na ten powszechny stan, ponieważ jest on postępujący i może się z czasem pogarszać, wpływając na jakość życia Twojego zwierzaka. Istnieje jednak kilka dostępnych opcji leczenia i holistycznych sposobów radzenia sobie z zapaleniem stawów psa w domu.

Jak leczyć swojego zwierzaka z zapaleniem stawów?

Istnieje kilka metod leczenia i technik leczenia zapalenia stawów, które możesz zastosować i zapewnić swojemu zwierzakowi pomoc w radzeniu sobie z chorobą. Powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym opieki nad psem z zapaleniem stawów jest to, że nie powinno się go tak często chodzić, jednak jest to nieprawda. Chociaż pies może nie być odpowiedni do intensywnego biegania, psy cierpiące na ból stawów można zabierać na krótsze spacery, czasami dwa razy dziennie, aby pomóc im pozostać aktywnym bez wywierania nadmiernego nacisku na stawy.

Zapewnij zdrową, zbilansowaną dietę i ćwiczenia

Zapewnienie Twojemu zwierzakowi zdrowej, zbilansowanej diety jest kluczem do zapobiegania nadwyrężaniu stawów, zwłaszcza jeśli ma nieco większą wagę. Bardzo trudno jest sprawić, by pies schudł, gdy nie jest w stanie dobrze ćwiczyć. Dlatego też ćwiczenia są niezbędne do utrzymania aktywności Twojego zwierzaka i zapobiegania jego otyłości, aby zachęcić do zdrowej kontroli wagi, utrzymania zdrowych stawów i dobrego samopoczucia Twojego zwierzaka.

Ćwiczenia mają również kluczowe znaczenie dla utrzymania siły mięśni. Jeśli pies nie ćwiczy wystarczająco, mięśnie stają się słabsze i mniej wspierają staw. Staw musi wtedy wykonać więcej pracy, aby utrzymać wagę psa, co powoduje większy nacisk i większe uszkodzenie słabego stawu. Badania kliniczne wykazały, że wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń z użyciem ołowiu dwa razy dziennie ma kluczowe znaczenie dla ochrony stawów. Jeśli Twój pies doznał kontuzji lub nie jest w stanie (w tej chwili) wykonywać takiej ilości ćwiczeń, Twój lekarz weterynarii będzie mógł omówić odpowiedni plan, aby pomóc stopniowo i bezpiecznie zwiększyć ilość ćwiczeń, z którymi może sobie poradzić Twój zwierzak.

Nakarm psa odpowiednią dietą na zwyrodnienie stawów

Najlepiej jest również karmić swojego zwierzaka specjalistyczną dietą, aby zapewnić mu odpowiednie minerały i składniki odżywcze dla kości, na przykład dostarczanie słodkich ziemniaków dostarczających fitoskładników (zapobiegających chorobom i poprawiających odporność) i przeciwutleniaczy (które pomagają chronić komórki przed szkoda).

Leki i suplementy

Dostępnych jest wiele leków i suplementów dla psów cierpiących na bóle stawów. Zawsze zalecamy najpierw omówienie tych opcji z weterynarzem, aby upewnić się, że zapewniasz swojemu zwierzakowi odpowiednie leczenie.