Terapia psami: jak psy pomagają w leczeniu i terapii różnych schorzeń

Terapia psami: jak psy pomagają w leczeniu i terapii różnych schorzeń

Psy od wieków są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Ich oddanie, wierność i miłość nie mają granic. Jednak, to nie tylko emocjonalne wsparcie jest w stanie pomocą w chorobach i trudnościach. Coraz częściej psy wykorzystywane są jako terapia dla różnych schorzeń. W treści tego artykułu znajdziesz informacje na temat skuteczności terapii psami, rodzajach chorób, w których jest ona pomocna i jakie rasy psów sprawdzą się najlepiej.

Terapia psami a skuteczność

Stres, depresja, traumy mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W wielu przypadkach jedyną drogą wyjścia jest terapia u psychologa lub psychiatry. Jednak coraz częściej pacjenci decydują się na terapię psami. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wiadomo, że miłość i bliskość z pupilem może zdziałać cuda. Kontakt z psem poprawia nastrój i zmniejsza odczuwany stres i lęk. W wyniku tego, osoby uczestniczące w terapii z psem odczuwają przede wszystkim ulgę i poczucie spokoju.

Ponadto, coraz więcej badań zwraca uwagę na pozytywne efekty terapii psami. Stwierdzono na przykład, że terapia psami poprawia funkcjonowanie układu krążenia, przyspiesza regenerację organizmu i wpływa pozytywnie na nasze emocje i ogólną jakość życia. Psy wykorzystywane są również w terapii po operacjach czy urazach, ponieważ stymulują proces gojenia się ran i obniżają poziom bólu.

Terapia psami a różne rodzaje chorób

Terapia psami sprawdza się w różnych rodzajach chorób i schorzeń, zarówno tych somatycznych, jak i psychiatrycznych.

– Terapia psami a depresja i stres – kontakt z psem pozytywnie wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny. W wyniku tego, poprawia się nastrój, kołatanie serca zwalnia, a do organizmu napływa fala relaksu.
– Terapia psami a autyzm – kontakty z psem pomagają dzieciom z autyzmem, którzy mają trudności z nawiązywaniem kontaktu z ludźmi. Psy zanurzają się w życiu dziecka, co wpływa na zwiększenie motywacji do interakcji z innymi.
– Terapia psami a choroby układu krążenia – kontrolowane kontakty z psem (np. pies chodzący obok seniora) prowadzą do poprawy pracy serca i obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
– Terapia psami a choroby pokarmowe – dotyczy to zwłaszcza szkolenia psów asystujących pacjentom z celiakią czy chorobami trzustki. Psy te co jakiś czas „patrolują” pomieszczenie i pilnują, czy pacjent nie wziął do ust czegoś, co zaszkodziłoby jego zdrowiu.
– Terapia psami a choroby neurologiczne – psy asystujące w leczeniu pacjentów chorujących na choroby neurologiczne stymulują procesy neuronowe w mózgu, co łagodzi objawy choroby. Pacjenci reagują na terapię psami o wiele bardziej pozytywnie, niż na inne, wymagające wysiłku treningi neurologiczne.
– Terapia psami a choroby onkologiczne – dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, kontakt z psem ma bardzo dużo wartości. Psy te służą przede wszystkim jako wsparcie emocjonalne, ale w procesie leczenia pomagają również w łagodzeniu objawów choroby. Zwierzęta te bowiem potrafią wykrywać nowotwory nawet na bardzo wczesnym etapie, co ma wpływ na zwiększenie szansy na wyleczenie.

Jakie rasy psów sprawdzą się najlepiej?

Właściwie każda rasa psów może stanowić dobry materiał do pracy z pacjentami, ale istnieją rasy, które w terapii psami odniosły najlepsze rezultaty.

– Pies labrador retriever – jest to rasa bardzo przyjazna, łagodna i inteligentna. Bardzo dobrze sprawdza się w terapii z dziećmi i osobami starszymi.
– Pies owczarek niemiecki – jest to rasa wykazująca dużą wrażliwość i zmysł intuicji, a jego inteligencja i posłuszeństwo sprawia, że jest bardzo dobrym partnerem dla osób potrzebujących pomocy.
– Pies golden retriever – najczęściej wykorzystywana rasa psów w pracy terapeutycznej. To pies przyjazny, zrównoważony, łagodny i energiczny, co daje pacjentom dużą radość i jednocześnie łatwość w osiągnięciu celu.

Podsumowanie

Terapia psami to doskonała forma terapii i leczenia różnych chorób i schorzeń. Kontakty z psem mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W przypadku schorzeń somatycznych psy mogą przyspieszyć proces gojenia się ran, zregenerować organizm i obniżyć poziom bólu. W przypadku chorób psychicznych kontakty z psem wpływają pozytywnie na nastrój, obniżają poziom stresu i lęku oraz zwiększają motywacje do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Najlepiej zatem w terapii psami sprawdzają się rasy psów o łagodnym usposobieniu, inteligentne i przyjazne.