Samoyed – co warto wiedzieć?

Samoyed jest łagodny i niezawodny sercem i umysłem – silnym i uduchowionym ciałem. Ten zabawny pies lubi energiczne ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie w chłodne dni. Bez takiego ujścia swojej energii i bez wystarczającego towarzystwa, które zaspokoi jego towarzyską naturę, może być hałaśliwy i destrukcyjny.

Stosunek Samoyedów do obcych różni się od „Cześć! Wejdź!” (często w towarzystwie entuzjastycznych podskoków) do bardziej konserwatywnych, ale rozsądnych i uprzejmych. Większość szczeka, by przywitać gości, ale to jest zakres ich skłonności do pilnowania.

Samoyedy zazwyczaj dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami, ale z silnymi instynktami goniącymi i pasterskimi mogą wystartować po wtargnięciu kota lub dzikiej przyrody. Bezpiecznie ogrodzony dziedziniec jest koniecznością.

Jedna z najbystrzejszych i najbardziej wrażliwych ras szpiców (północnych lub zaprzęgowych), wciąż wymagająca i niezależna, Sammies potrzebują konsekwentnego przywództwa i wczesnego treningu posłuszeństwa. Mają wesołe „poczucie humoru” i często okazują je, gdy są nieposłuszne. Samoyed dużo szczeka, a niektóre osoby mają wysokie, niezwykle przeszywające głosy.

Jeśli chcesz psa, który…

• Jest średni do dużego i „podobny do szpica”: stojące uszy, lisia twarz, gruba sierść i zakręcony ogon
• Jest wytrzymały i porywający i dobrze się rozwija podczas energicznych ćwiczeń i aktywności sportowych, szczególnie w chłodne dni
• Jest zwykle dobroduszny ze wszystkimi
• Jest jedną z najjaśniejszych i najbardziej responsywnych ras szpiców
… to Samoyed może być właśnie dla Ciebie.

Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z…

• Zapewnienie dużej ilości ćwiczeń
• Awanturnictwo i żywiołowe skakanie, zwłaszcza w młodości
• Destrukcyjność, gdy zbytnio zostawisz ją samemu sobie
• Upór (własny umysł)
• Ciężkie zrzucanie
• Nadmierne szczekanie
… to wtedy Samoyed może nie być dla ciebie odpowiedni.

Więcej cech Samoyeda

Gdy rozważasz zakup Samoyeda, najbardziej powinieneś wziąć pod uwagę:

  1. Zapewnienie wystarczającej ilości ćwiczeń. Samoyedowie muszą mieć regularne okazje do wyładowania swojej energii. W przeciwnym razie staną się hałaśliwe i znudzone, co zwykle wyrażają nieustannym szczekaniem i destrukcyjnym żuciem.
  2. Zapewnienie wystarczającej ilości towarzystwa. Samoyedowie są bardzo nastawieni na ludzi. Jeśli zostawisz je zbyt wiele w spokoju, mają tendencję do wyrażania swojego nieszczęścia poprzez destrukcyjne żucie i szczekanie.
  3. Pogoń za instynktami. Niektórzy Samoyedowie mają silne instynkty, by ścigać (a czasem łapać!) koty i inne uciekające stworzenia, w tym jelenie i zwierzęta gospodarskie.
  4. Własny umysł. Samoyedowie są bardzo bystrzy, ale mają niezależny umysł. Niektóre są manipulacyjne, umyślne lub dominujące (chcą być szefem) i sprawią, że udowodnisz, że możesz zmusić ich do robienia rzeczy. Musisz im pokazać, poprzez absolutną konsekwencję, że masz na myśli to, co mówisz.
  5. Pielęgnacja. Aby ich długa, gruba sierść była wolna od mat, Samoyedowie wymagają dużo szczotkowania i czesania.
  6. Ciężkie zrzucanie. Samoyedowie zrzucają DUŻO. Znajdziesz włosy i futro na całym ubraniu, tapicerce, dywanie, pod meblami, na blatach, a nawet w jedzeniu. Upewnij się, że wszyscy w Twojej rodzinie są w porządku z tym.
  7. Korowanie. Samojedów nigdy nie należy zostawiać na swoim podwórku bez nadzoru. Wielu Samoyedów ma intensywne, wysokie szczekanie, które może zaostrzyć ci zęby, a twoi sąsiedzi w końcu zadzwonią na policję, aby zgłosić dokuczliwość (lub po cichu wypuszczą swojego Samoyeda z podwórka, aby się oddalił). Znaczna liczba Samoyedów zostaje chirurgicznie „okorowana”, aby utrzymać poziom hałasu na poziomie.
  8. Należy pamiętać, że dziedziczenie temperamentu jest mniej przewidywalne niż dziedziczenie cech fizycznych, takich jak rozmiar czy linienie. Temperament i zachowanie są również kształtowane przez wychowanie i trening.