Przeprowadzka z psem i aklimatyzacja w nowym miejscu

Przeprowadzka ze zwierzętami stanowi dodatkową warstwę komplikacji i tak już wstrząsającego procesu. Wraz z zarządzaniem czasem i rozpakowywaniem wszystkich tych pudeł w rozsądnym czasie, musisz również wziąć pod uwagę stres związany z przeprowadzką twojego futrzaka i to, że twój nowy dom jest dla nich czymś więcej niż tylko zmianą scenerii.

Psy to stworzenia z przyzwyczajeniami i rutyną, a zmiana środowiska może wywołać zrozumiały niepokój. Jako ich właściciele, nie możemy im do końca wyjaśnić, co się dzieje, ale możemy podjąć praktyczne kroki, aby złagodzić ten niepokój i utrzymać stabilność tam, gdzie to możliwe.

Utrzymuj rutynę, nawet gdy jest to trudne.

Choć może to dla nas brzmieć nudno, dla nich ta rutyna właśnie nawiguje i nadaje sens swojemu dniu. Różnice się zdarzają, ale zawsze może polegać na dość ustalonym harmonogramie. A jeśli chodzi o przystosowanie się do nowego domu, ważniejsze niż kiedykolwiek jest utrzymanie rutyny. Przeprowadzając się z psem, staraj się trzymać harmonogramu, nawet jeśli oznacza to zatrzymanie się w środku zadania, gdy jesteś na fali. Im bardziej możesz trzymać się zwykłej rutyny swojego psa, gdy się aklimatyzujesz, tym lepiej będzie on w stanie dostosować się do wszystkich zachodzących zmian.

Pomóż im wypuścić energię

Znasz powiedzenie: zmęczony pies to dobry pies. Zbyt dużo energii może równać się podwyższonemu poziomowi stresu, więc ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia lęku i ogólnie utrzymania spokoju psa podczas procesu przystosowania. Dodaj dodatkową grę polegającą na aportowaniu na podwórku lub wydłuż swój normalny spacer (co powinno być łatwe, ponieważ będziesz mieć nowe ulice do odkrycia). Im więcej energii możesz pomóc swojemu psu wypuścić, tym łatwiejsze będzie dla niego przejście.

Zapakuj torbę na niezbędne artykuły dla zwierząt

Oprócz spakowania własnej torby z niezbędnymi rzeczami, o których wiesz, że będziesz potrzebować łatwego dostępu w ciągu pierwszych kilku dni po przeprowadzce, pamiętaj również o spakowaniu niezbędnej torby dla swojego psa. W ten sposób będziesz dokładnie wiedzieć, gdzie szukać misek na jedzenie i wodę, zabawek, smakołyków i czegokolwiek innego związanego ze zwierzęciem, kiedy się wprowadzasz. Z przyjemnością będziesz mieć te rzeczy pod ręką.

Od razu skonfiguruj przestrzeń swojego psa

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, kiedy się przeprowadzasz, jest ustawianie kącika z legowiskiem, kocami, zabawkami i miską świeżej wody. Twój psiak ma wedy od razu zakątek ze znajomymi i kojącymi zapachami i przedmiotami, do których może się wycofać; przedmioty, które bez względu na to, gdzie się znajdują, przywodzą mu na myśl dom. Nie musi to być miejsce, w którym zamierzasz trzymać te rzeczy w nieskończoność, ale nawet tymczasowy kącik może znacznie złagodzić stres i zapewnić wygodę.

Poświęć dużo uwagi

Przeprowadzka jest gorączkowa i czasochłonna, gdy jesteś człowiekiem w gospodarstwie domowym, ale nie zapominaj, że Twój pies potrzebuje dodatkowej uwagi, aby przez to przejść. Bądź hojny w czułościach i słowach zachęty i wykorzystaj kilka chwil na spokojny, przyjemny czas pomiędzy innymi zadaniami. Poświęcenie kilku minut na rzucanie się ulubioną zabawką lub nacieranie brzucha zapewnia psu, że wszystko jest w porządku i że chociaż możesz biegać, nadal są one głównym priorytetem.

Wypróbuj pomoc przeciwlękową

Jeśli twój pies jest szczególnie podatny na niepokój, ruch prawdopodobnie go zaostrzy. W poważnych sytuacjach porozmawiaj ze swoim weterynarzem co najmniej miesiąc przed przeprowadzką i przygotuj się na lek przeciwlękowy. Istnieje również wiele innych opcji, w tym środki uspokajające, obroże zen, a nawet muzyka, która, jak udowodniono, zmniejsza stres u zwierząt.

Zostań w domu tak długo, jak możesz przez pierwsze kilka dni

Trochę czasu zajmie Twojemu psu zrozumienie, że to jego nowy dom i że jest to bezpieczne miejsce. W międzyczasie postaraj się być po ich stronie, nawet jeśli oznacza to odrzucenie niektórych planów lub wzięcie kilku dni wolnego od pracy. Idealnie byłoby, gdyby Twój pies nie był zostawiany sam w nowym domu na dłużej niż kilka minut przez pierwsze trzy lub cztery dni, co daje mu czas na aklimatyzację ze swoim bezpieczeństwem (ty) właśnie tam. Jeśli absolutnie musisz się wyjść, sprawdź, czy możesz zabrać go ze sobą lub czy zaufany przyjaciel lub członek rodziny może spotkać się z nimi podczas Twojej nieobecności. Kiedy nadejdzie czas, aby zacząć je opuszczać, rób to stopniowo, być może wyjdź na 10 minut i kontynuuj pracę. Kiedy po raz pierwszy zostawiasz je na dłużej, zmęcz je długim spacerem przed wyjściem.