Pies lękliwy – jak sobie poradzić?

Ludziom wydaje się, że pies powinien radzić sobie w każdej sytuacji. Na szczęście rośnie świadomość właścicieli psów, że pupil może przejawiać niepokojące zachowania, wynikające z różnych lęków. Pies, który jest w stresie czy w sytuacji lękowej wymaga bardzo delikatnego, umiejętnego podejścia. Pies lękliwy – jak sobie poradzić – jeśli zadajesz sobie to pytanie ten wpis jest dla Ciebie.

Pies lękliwy to bardzo specyficzny problem dla właściciela. Lęk czworonoga nie musi jednak dezorganizować życia właścicieli. Małego lęku możemy prawie w ogóle nie zauważać. Jednak lęk może być ekstremalnym, paraliżującym psa strachem. Przyczyn lęku może być bardzo wiele. Pies może odczuwać lęk, gdyż w życiu płodowym był narażony na duży stres (na przykład ich matka żyła na ulicy lub w bardzo stresogennym środowisku). Pies może mieć również traumatyczne przeżycia, które wpływają na odczuwanie lęku i strachu. Często zdarza się tak w przypadku psów ze schroniska lub z pseudohodowli.

Psy mogą odczuwać lęk w różnych sytuacjach. Niektóre będą bały się innych zwierząt, inne obcych ludzi,a jeszcze inne głośnych odgłosów. Zadaniem właściciela jest poznanie sytuacji, w której pies zaczyna zachowywać się nienaturalnie. Objawami lęku i psa może być: kulenie, drżenie, napięcie mięśni, zianie, ślinienie się czy skomlenie. Pies może również próbować się ukryć, a nawet oddać mocz.

Jak sobie poradzić z lękiem u psa?

Właściciele psów bardzo często nie wiedzą, jak radzić sobie ze strachem i lękiem u psa. Jeśli jest to zdarzenie jednorazowe, potrafią okiełznać pupila. Inaczej sprawa się ma, kiedy napady lękowe zdarzają się znacznie częściej. Wówczas pojawia się pytanie. Jak pomóc zwierzęciu i co zrobić, by napady lęku nie były traumatyczne dla czworonoga i właścicieli.

Próbując okiełznać lęk u psa, musimy przede wszystkim zapewnić mu bezpieczne i komfortowe środowisko. Warto poznać przyczynę lęku i w miarę możliwości ją eliminować. Pamiętajmy, że mitem jest stwierdzenie, że głaskając bojącego się psa, tal naprawdę nagradzamy tą sytuację. Sprawa wygląda zupełnie inaczej. Okazując w ten sposób wsparcie, dajemy mu znać, że jest dla nas ważny, a my jesteśmy jego sprzymierzeńcami w walce z lękiem. Nasza aktywna bliskość, znacząco wpływa na redukcję psiego lęku.

Mając w domu lękliwego psa, nie możemy na siłę próbować go zmierzyć z jego lękiem. Jeśli pies boi się innych zwierząt, na siłę nie ciągnijmy go w tę stronę. W ten sposób jedynie podtrzymamy jego strach. Nie wykorzystujmy także psich smakołyków, by odwrócić uwagę psa od problemu. Pies, który się boi nie będzie chciał przysmaku, gdyż cała jego uwaga jest skierowana na ku temu, aby poczuć się bezpiecznie.

Destrukcyjne dla bojącego się psa, będą także negatywne emocje właściciela. Krzyk, nerwy bardzo szybko udzielą się naszemu pupilowi, a jego stres i lęk jeszcze bardziej się pogłębią. Pies odbiera te emocje jako potwierdzenie, że sytuacja, w które się znalazł faktycznie jest niebezpieczna. Jeśli pies się boi i chowa za nami to nie powinniśmy go odsuwać nogą i wystawiać bezpośrednio na źródło strachu. Takie rozwiązanie również nie będzie pomocne.

Psy odczuwające lęk powinny mieć w domu swoją bezpieczną i niedostępną dla innych przestrzeń, gdzie zawsze mogą się schować, odpocząć i zrelaksować. Pamiętajmy także, że psy lękliwe mogą obawiać się gwałtownych gestów, wymachów rąk. Do psa lękliwego należy umieć podejść i pozostawić mu decyzję o kontakcie. Kluczowe w pracy z psami lękliwymi jest stałe poszerzanie przestrzeni, tak by z własnej woli próbowały zmierzyć się z problemem.

To, jak pies poradzi sobie z sytuacją wywołującą u niego lęk, w dużej mierze zależy od postawy opiekuna. Właściciel musi nauczyć się okazywać spokój i wsparcie. Musi umieć trzymać swoje emocje na wodzy. To sprawi, że w oczach psów, właściciel będzie bohaterem.