Otyłość u psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy właściciel czworonoga. Nic tak nie dostarcza nam radości i energii jak wspólnie spędzony czas ze swoim pupilem. Właściciele psów muszą zdawać sobie sprawę, że to na nich spoczywa obowiązek dbania o podstawowe potrzeby zwierzaka jak i o jego zdrowie.

Otyłość u psa – informacje

Otyłość to choroba cywilizacyjna naszych czasów, która dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt ( zwłaszcza tych domowych – psów). Prowadzi ona do problemów zdrowotnych , w tym wielu bardzo poważnych chorób. Otyłość to nie to samo co nadwaga. Kiedy więc pies jest otyły, a kiedy ma nadwagę? Otóż o nadwadze psa mówimy kiedy kiedy jego masa ciała jest wyższe o 15 % od prawidłowej. Natomiast otyłość występuje wtedy, gdy masa ciała czworonoga jest aż o 30 % wyższa niż powinna być. Oprócz tego jest także wskaźnik BCS ( Body Condition Score), który polega na wizualnej i dotykowej ocenie zwierzaka. Prezentuje się następująco:

  1. Wychudzenie: żebra i kości widoczne i wyczuwalne. Tułów z góry posiada kształt klepsydry
  2. Chudy: delikatne podkasanie brzucha, żebra i kości delikatnie dostrzegalne
  3. Normalna masa: Kości i żebra nie widoczne, ale wyczuwalne, delikatny kształt klepsydry tułowia od góry, kostki ogonowe wyczuwalne w dotyku pod malutką warstewką tłuszczu.
  4. Nadwaga: Kości i żebra mało wyczuwalne w dotyku pod warstwą tłuszczu, mniejsze podkasanie brzucha. Zaburzony kształt klepsydry ( kark wcięcia).
  5. Otyłość: Kości i żebra praktycznie niewyczuwalne pod warstwą tłuszczu, brak podkasania brzucha, zamiast wcięcia od góry widoczne poszerzenie, grubszy ogon.

Wyżej zostały przedstawione wskaźniki , które oprócz wagi psa pomogą nam w zdiagnozowaniu u niego otyłości. Oczywiście podczas regularnych wizyt weterynaryjny ( kontrola, szczepienia) najlepszym diagnostykiem będzie lekarz.

Co sprzyja otyłości u czworonoga?

Z otyłością u psa jest tak samo jak u człowieka. Występują pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Należą do nich:

  • wiek – wraz z nim metabolizm zwalnia
  • rasa – są rasy, które mają większe predyspozycje do nadwagi
  • kastracja/ sterylizacja – zmniejszają one zapotrzebowanie kaloryczne , a zwiększają apetyt
  • żywienie – odgrywa bardzo istotną rolę
  • zbyt mała aktywność fizyczna
  • choroby i leki

U psów otyłość jest równie bardzo niebezpieczna jak u ludzi. Powoduje wiele chorób ( m.in. cukrzyca , niewydolność serca, problemu z nerkami , spadek ogólnej odporności , zaburzenia układu kostnego, w tym stawów). To tylko malutka część dolegliwości jakie mogą rozwinąć się u pupila w skutek otyłości. Dlatego to na nas właścicielach spoczywa obowiązek, aby dbać o stan zdrowia psiaka i do niej nie dopuścić. Jeżeli już zdiagnozowano otyłość u psa to należy robić wszystko, aby jego waga wróciła do normy.

Jak odchudzić psa?

Jest wiele sposobów, aby nasz pies zrzucił trochę zbędnej wagi. Oto najważniejsze z nich.

  1. Regularna aktywność fizyczna. Oczywiści wszystko w ramach możliwości i rozsądku. Nie możemy zacząć od biegania godzinnego bo to będzie dla niego zbyt wielki wysiłek. Zacznijmy od regularnych spacerów, które z czasem wydłużajmy i zwiększajmy stopniowo ich tempo. Bawmy się z psem , pozwoli to na bycie w ruchu. Kupmy mu nowe zabawki, może starymi się już znudził. Jeżeli nasz pies lubi wodę ( okres letni) weźmy go nad rzekę, aby sobie popływał ( to świetnie działa ).
  2. Prawidłowe żywienie. To podstawa o której musimy pamiętać. Grunt to wybór odpowiedniej karmy, która zawiera mało tłuszczów, natomiast dużo białka i błonnika. Oczywiście najlepiej udać się do weterynarza, który dobierze nam odpowiednią karmę oraz ustali ilości jej podawania. Zrezygnujmy z dużej ilości przekąsek , aby nie pokrywały one zbyt dużego dziennego zapotrzebowania energetycznego u psa.