Nowotwór układu płciowego u psa – jak wygląda leczenie?

Nowotwór u psa to dosyć częste schorzenie. Według danych choroba nowotworowa stanowi przyczynę nawet 50% zgonów psów. Rozwój onkologii weterynaryjnej pozwala na skuteczne leczenie. Ważne jest, by diagnoza została postawiona jak najszybciej. Jednym z najpopularniejszych schorzeń jest nowotwór układu płciowego u psa. Jak wyglądają rokowania, co jest przyczyną i czy da się tą chorobę wyleczyć?

Symptomy choroby nowotworowej u psa

Objawy mogą być różne, gdyż zależą w głównej mierze od stopnia zaawansowania nowotworu, od jego umiejscowienia, a także jego postaci. Może zdarzyć się tak, że choroba nie daje żadnych objawów. Wówczas psi pacjenci trafiają do lekarza zbyt późno i leczenie jest zdecydowanie bardziej utrudnione. Czasem nowotwór może dawać objawy miejscowe, jednak jest to uzależnione od masy guza. Choroba może powodować różnego rodzaju uciski, obrzęki, torbiele gruczołów czy niedrożność układu moczowego. W wielu wypadkach dochodzi do przerzutów do płuc, co w konsekwencji powoduje zapalenie płuc i trudności w oddychaniu. Nowotwór powoduje zmniejszenie apetytu, a tym samym wyraźny spadek wagi u zwierzęcia. Chorobie nowotworowej u zwierząt towarzyszy często gorączka, która często jest jedynym objawem wskazującym na problem zdrowotny czworonoga.

Nowotwór układu płciowego u psa – jakie występują najczęściej

Najczęściej występującymi nowotworami układu płciowego u psa są u samców nowotwory jąder oraz guzy pochwy, sromu u samic. W przypadku samców guz występuje najczęściej w przypadku, kiedy jądra nie zstąpiły do worka mosznowego. Wówczas zostają one w w jamie brzusznej czy kanale pachwiny. Objawem nowotworu jąder jest podwyższona temperatura. Można działać profilaktycznie poprzez usunięcie jądra, które nieodpowiednio zstąpiło do worka mosznowego. Jądra zaatakowane rakiem są powiększone i twarde. Pojawiają się na nich także wyłysienia.

W przypadku suk, nowotwory układu rozrodczego wywołane są często kastracją. Powstające w obrębie macicy, jajników czy gruczołów mlecznych guzy występują ze względu na przyjmowanie hormonów.

U niewykastrowanych suk często pojawia się nowotwór gruczoły sutkowego. Występuje on niemalże u 40% suk. Psy z tą diagnozą żyją od 9 do 11 lat. Maltańczyk i pudel to rasy szczególnie narażone na ten typ nowotworu. Kastracja suk zabezpiecza je przed rakiem macicy i jajników. Kastracja przeprowadzona w młodym wieku, po pierwszej cieczce znacznie zmniejsza wystąpienie nowotworu u zwierzęcia.

Jak wygląda leczenie nowotworu u psa?

Sposób leczenia nowotworu zależy od zmiany, która występuje w organizmie zwierzęcia. Lekarz weterynarii ma dwie opcje. Pierwszą z nich jest leczenie agresywne, które stosuje się u psów z dobrymi rokowaniami, w przypadku niewielkich, pojedynczych zmian. Jeśli zmiany są dosyć rozległe, wówczas oprócz interwencji chirurgicznej, stosuje się także chemioterapię. Druga opcja to leczenie paliatywne, które stosuje się głównie w przypadkach, gdy guza nie da się wyciąć. Terapia ma na celu redukcję powikłań i zmniejszenie dolegliwości ze strony choroby.

Zgodnie z hasłem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bardzo ważna jest profilaktyka. Zwierzę powinno być poddawane corocznie odpowiednim badaniom, które pozwolą wcześnie wychwycić wszelkie zmiany. Ważne jest przeprowadzenie psu badań morfologicznych, które pozwolą lekarzowi ocenić stan narządów wewnętrznych.

Jeśli podejrzewamy u psa zmiany nowotworowe, wówczas jak najszybciej musimy udać się do weterynarza. Właściwa diagnostyka to pierwszy krok w wyleczeniu naszego pupila. Najważniejsze to działać szybko i reagować na niepokojące nas objawy. Wielkość guzków i ich umieszczenie zależy od sukcesu terapii. W wielu przypadkach wycięcie guza, pozwala psu wrócić do zdrowia. Nowotwór u psa nie musi oznaczać wyroku śmierci. Odpowiednie leczenie daje szanse na przeżycie.