Niedoczynność tarczycy u psa – objawy i leczenie

Choroby tarczycy nie dotycząc tylko ludzi. Również zwierzęta mogą cierpieć z powodu nieprawidłowości tego organu. Niedoczynność tarczycy u psa to jedno z najpowszechniejszych schorzeń endokrynologicznych. Jest to przypadłość, której wyleczyć nie można, ale można podjąć odpowiednie działanie, które ułatwi zwierzęciu w miarę zdrowe funkcjonowanie

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Praca tarczycy może być zaburzona na wiele sposobów. Może produkować za dużo lub za mało hormonów. U psów występuje najczęściej niedoczynność, w której gruczoł pracuje niewystarczająco wydajnie. Bardzo często do zaburzeń tarczycy dochodzi u wysterylizowanych suk. Niektóre rasy są szczególnie narażone na problemy z tarczycą. Wśród nich są między innymi: golden retrievery, pinczery, labrador retrievery, airedale teriery, boksery, beagle, owczarki niemieckie, chow chow, buldogi angielskie, nowofundlandy, dobermany, sznaucery, jamniki.

Objawy chorób tarczycy u psa

Objawy chorej tarczycy nie zawsze są jednoznaczne. Aby wykryć zaburzenia pracy tego gruczołu, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Objawami chorej tarczycy są przede wszystkim zaburzenia metabolizmu. Właściciela psa, w szczególności, powinno zaniepokoić:

  • zbyt szybkie przybieranie na wadze, pomimo nie zwiększenia racji żywnościowej;
  • małe zainteresowanie tym, co dzieje się wokół, ospałość, niechęć do zabawy,
  • spowolnienie

Dodatkowo zmienia się sierść psa. Staje się ona matowa, wypada, a w dotyku jest bardzo tłusta. Mogą pojawić się zapalenia skóry, włącznie z ropowicą. Mogą także pojawić się objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wśród nich między innymi spowolnione bicie serca. Poza tym do objawów zapalenia tarczycy zalicza się bezpłodność czy obniżone u samców libido. W znikomej ilości przypadków chora tarczyca odpowiada za niedowłady kończyn czy porażenie nerwu twarzowego.

Jak leczyć chorą tarczycę u psa?

Leczenie tarczycy wymaga przede wszystkim podjęcia skutecznego leczenia. Jeśli zauważamy jakieś niepokojące objawy u naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Na podstawie wywiadu z właścicielem, a także podstawowemu badaniu, weterynarz zleci dodatkowe badania z krwi, które potwierdzą lub wykluczą problemy z tarczycą. Odpowiednia diagnoza jest bardzo ważna. Podobnie jak szybkość w podjęciu leczenia. Dzięki szybkiej reakcji, leczenie może spowodować zniwelowanie dokuczliwych objawów.

Leczenie chorób tarczycy u psów polega na farmakologii. Pies otrzymuje dobraną do niego indywidualnie dawkę suplementów hormonów tarczycowych. W niektórych przypadkach leczenie wspomagane jest suplementacją jodu. Szybka i trafna diagnoza pozwala na zatrzymanie rozwoju choroby, a nawet na cofnięcie jej. Jednak dobór odpowiedniej dawki hormonów nie jest łatwy i wymaga czasu i cierpliwości. Dawka nie może być ani za duża, ani za mała. Ważne jest wykonywanie co kilka tygodni odpowiednich badań kontrolnych, by móc ustalić optymalną dawkę leków.

Należy podkreślić, że psy z niedoczynnością tarczycy żyją tyle samo, co psy zdrowe. Zaburzenia w pracy tarczycy nie wpływają na długość życia, mogą jedynie niekorzystnie wpłynąć na komfort życia zwierzaka. Odpowiednie leczenie pomoże zniwelować wszelkie zaburzenia, takie jak: uporczywe objawy skórne, nadwagę czy ospałość. Dość często poprawa komfortu życia psa, następuje po kilku pierwszych tygodniach leczenia. Zwłaszcza, jeśli problemy z tarczycą zostały szybko wykryte. Kolejne objawy zaczynają zanikać po kilku tygodniach, choć przebarwienia na skórze mogą się utrzymywać do kilku miesięcy.

Należy pamiętać, że leczenie niedoczynności tarczycy u psa trwa całe jego życie. Nawet jeśli niepokojące objawy ustaną, nasz pupil będzie przyjmował na stałe małą dawkę hormonów.