Karma sucha czy mokra?

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Daje nam wiele radości, a jego oddanie w stosunku do właściciela jest bezcenne. Jako właściciele staramy się, aby nasz pupil miał zapewnione wszystko co niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Wielu z nas nie daje sobie nawet sprawy jak ważne jest odpowiednie żywienia psa i jaki to ma wpływ na jego zdrowie. Dlatego karma, którą wybieramy dla naszego pupila nie może być pierwszą lepszą, która nam wpadła w ręce lecz taka co spełnia wszystkie zapotrzebowania psa .

No co zwracamy uwagę przy wyborze karmy?

Karma powinna być dobrana odpowiednio dla wieku naszego psa. Dlaczego? Otóż zapotrzebowanie w różnym wieku na dane składniki jest różne. Chodzi o to, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych wtedy kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Kolejnym ważnym elementem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze jest skład. Zazwyczaj idzie on w parze z ceną, gdyż za jakość trzeba zapłacić. Pies to mięsożerca, dlatego głównym składnikiem w jego pożywieniu musi stanowić mięso. Dożo tanich karm posiada wielkie ilości zboża, które jest tanim tzw. zapychaczem. To tak jakbyśmy my żywili się samymi fast foodami . Pozbędziemy się uczucia głodu, ale nie dostarczymy organizmowi cennych składników odżywczych i witamin. Ogólnie zawartość zboża w karmie dla psa nie jest wskazana, gdyż zboże to błonnik, który powoduje częstsze wypróżnianie się i to w większych objętościach. Na każdej karmie znajduje się etykieta, na której chronologicznie napisany jest cały skład karmy – od produktu, którego jest najwięcej do tego co jest go najmniej.

Karma sucha

Jest to jedna z najpopularniejszych karm jakie wybieramy dla zwierzaka. Dlaczego? Otóż są to karmy o dużej zawartości składników odżywczych, które zostały skondensowane do jak najmniejszej ilości. Poza tym jest bardzo prosta w przechowywaniu, nie wymaga lodówki. Świetnie sprawdza się w podróży oraz bardzo łatwo się ją dawkuje. Ponadto bardzo dobrze wpływa na uzębienie psa i dba o jego zdrowe zęby, gdyż ściera w naturalny sposób osad i kamień nazębny. Dla szczeniaków jest idealnym rozwiązaniem, aby zaspokoić potrzebę gryzienia. Ważne jest, aby podczas karmienia psa suchą karmą miał on cały czas dostęp do świeżej wody. Jednak ten rodzaj karmy posiada także wady. Psy tak jak i ludzie są wybredne. Niektóre czworonogi po prostu nie lubią pokarmu w takiej postaci i tego nie zmienimy. Poza tym starsze psy, które mają już problem z gryzieniem mogą sobie po prostu nie radzić ze rozgryzaniem granulek.

Karma mokra

Dawkowanie karmy mokrej jest znacznie większe niż suchej. Ten rodzaj karmy zawiera mniej składników odżywczych niż karma sucha o tej samej wadze. Jest to związane z inną strukturą i tym, że w karmie mokrej znajduje się jeszcze woda. Przechowywanie także jest trudniejsze, bo trzymamy ją w lodówce. Jednak jest bardzo chętnie zjadana przez psy, gdyż przypomina bardziej naturalny pokarm. Tutaj działa instynkt zwierzęcia. Karma mokra zaspokaja już częściowe zapotrzebowanie zwierzaka na wodę lecz mimo to i tak musi mieć dostęp do świeżej wody. Ten rodzaj karmy sprawdza się bardziej u mniejszych psów. Chodzi tutaj o ilość jaką musi zjeść pies. Wyżywienie dużego zwierzaka na samej mokrej karmie jest bardziej kosztowne.

Jak widzimy to jaką karmę wybierzemy to już tylko i wyłącznie indywidualna decyzja właściciela oraz kubków smakowych psa. Oczywiście, aby urozmaicać zwierzakowi jedzenie możemy łączyć te dwie formy i tym samy stworzymy bardziej różnorodne menu. Zapewne znasz powiedzenie ,,jestem tym co jem”, to samo tyczy się zwierząt. Dlatego sprawdzajmy etykiety i dajmy naszemu psy jak najbardziej wartościowy pokarm, bo w ten sposób odwdzięczamy się mu za całą miłość jaką nas darzy. [/h5]