Jak zapobiegać kleszczom u psa?

Kleszcze pojawiają się w naszym środowisku sezonowo. Te pajęczaki aktywne są już kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się około 10 stopni Celsjusza. Zazwyczaj uaktywniały się około marca, ale wraz ze zmianą klimatu i cieplejszymi miesiącami zimowymi także możemy złapać kleszcze. Można więc stwierdzić, że prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza mamy cały rok, a w okresie maj- czerwiec jest ich największy wysyp. Pies narażony jest na złapanie kleszcza praktycznie wszędzie, gdyż nie występują one tylko w lasach i na łąkach, ale także na trawniku w ogródku lub drzewach i krzewach. Ukąszenie przez kleszcza jest bardzo niebezpieczne, gdyż niesie za sobą ryzyko wielu powikłań. Zwierzak może zarazić się chorobą odkleszczową o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub pierwotniaczym. Przenoszą głównie boreliozę i anaplazmozę, a ryzyko że nasz pupil zapadnie na nie jest bardzo wysokie. Dlatego dbajmy o zdrowie naszego pupila i zapobiegajmy wbiciu się kleszczom. Na pytanie jak tego dokonać podpowie wam ten artykuł.

Jak uchronić psa przed kleszczami – podstawowe informacje

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór metod jeśli chodzi o zabezpieczenie psa przed kleszczami. To na jaki preparat bądź środek wybierzemy jest uzależnione od wieku, wielkości psa oraz jego stanu zdrowia. Do wyboru mamy krople , spray, obroże a także tabletki.

  1. Krople. Są bardzo popularne i sięga po nie bardzo wielu właścicieli czworonogów. Zawierają one substancje toksyczne dla kleszczy, a jednocześnie są bezpieczne dla zwierzęcia. Są ponadto bardzo łatwe w aplikacji. Krople dostępne są w dwóch wersjach jako jedno i dwuskładnikowe, zazwyczaj te drugie wykazują się większą skutecznością. Preparat w dawce, która jest adekwatna do wielkości i wagi pas aplikujemy preparat na skórę karku. Należy to zrobić poprzez odchylenie sierści i dokładne wmasowanie kropli w skórę. Dlaczego akurat na kark? Pies sobie sam ich nie wyliże. Jeśli mamy psa dużej rasy to zazwyczaj aplikujemy także wzdłuż kręgosłupa. Preparat wchłania się i za pośrednictwem naczyń krwionośnych zostaje rozprowadzony po całej skórze. Jeśli chodzi o długość działania kropli to wynosi ona około 4 tygodnie i regularnie musimy zakrapiać nimi psa, aby ochrona przeciwkleszczowa była ciągła.
  2. Spray. Zazwyczaj jest to połączenie działania anty kleszczom i pchłom. Warto zaznaczyć, że preparat nie zapobiega wbiciu się kleszcza lecz po jego zabiciu ( 24-48 h) kleszcz odpada lub jeśli był mocno wbity to zasycha i możemy go usunąć poprzez delikatne wyciągnięcie. Spray jest wodoodporny i tworzy na sierści zabezpieczenie przed kleszczami do około 4 tygodni.
  3. Obroża. Te specjalistyczne ( zakupione w sklepach weterynaryjnych ) mają bardzo skuteczne i długie działanie. Zabezpieczają czworonoga aż od 5 do 7 miesięcy. Obrożę dopasujemy do wielkości zwierzęcia i obwodu jego szyi. Jeśli obroża jest dobrze dobrana jest też skuteczna. Z reguły są wodoodporne, ale w przypadku częstych kąpieli lepiej ją ściągać.
  4. Tabletki. Mają one formę smakowych przysmaczków. Działają od 4 do 12 tygodni( w zależności od rodzaju), dlatego należy pamiętać o ich regularnym podawaniu. Ponadto muszą być odpowiednio dobrane dla naszego psa. Czworonogi z problemami zdrowotnymi ( zwłaszcza przewodem pokarmowym) nie powinny ich przyjmować. Najlepiej pierwsze podanie tabletki skonsultować z lekarzem.

 

Sposobów, aby uchronić naszego pupila przed kleszczami jest dużo. Należy wybrać najbardziej odpowiednią dla nas formę i skonsultować ją z weterynarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania. Nie warto czekać aż nasz pies złapie kleszcza lecz należy temu zapobiegać, aby uchronić go od wielu chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A przecież dla właściciela czworonoga nie ma nic piękniejszego niż zdrowy i pełen witalności pies.