Jak wygląda rehabilitacja zwierząt?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą ulegać wypadkom i tym samym urazom ortopedycznym. Operacje mogą wiązać się z długim i bolesnym leczeniem. Dlatego też sporą popularnością cieszy się zoofizjoterapia, czyli rehabilitacja zwierzaków. Na czym polega i kto zajmuje się przywracaniem pełnej sprawności czworonogów?
Zoofizjoterapia jest jedną z dziedzin weterynarii. Składa się kinezyterapii, fizykoterapii i masażu.Jej głównym celem jest przywrócenie sprawności zwierzęcia, będącego po operacjach czy ortopedycznych urazach. Rehabilitacja zwierzaków obejmuje szereg zabiegów, które mają poprawić funkcjonowanie układu ruchu.
Na czym polega zooficjoterapia?
Rehabilitacja zwierząt składa się z trzech metod. Pierwsza z nich, czyli kinezyterapia to nic innego, jak stosowanie ćwiczeń ruchowych, w celu poprawy sprawności psiego pacjenta. Ćwiczenia wymagają aktywności ze strony zwierzęcia. Wykonywane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jest nim między innymi bieżnia wodna, umożliwiająca odbywanie treningów na ruchomej taśmie. Dodatkowo do rehabilitacji wykorzystuje się takie sprzęty jak: piłki, wałki rehabilitacyjne, poduszki sensomotoryczne czy równoważnie.
Fizjoterapia to wykorzystywanie w leczeniu czynników takich jak: temperatura, światło, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne i elektromagnetyczne, prąd elektryczny oraz fala uderzeniowa.Ostatnią częścią składową zoofizjoterapii jest masaż, którego głównym zadaniem jest przywrócenie płynności ruchów. Masaż może również zapobiec bolesnym zmianom czy rozluźnić mięśnie. Masaże poprawiają krążenie krwi i niwelują napięcia mięśniowe.
Podczas pierwsze wizyty psi pacjent jest badany przez lekarza weterynarii i zoofizjoterapeutę. Z właścicielem przeprowadzany jest wywiad, w którym nacisk kładzie się na zmiany, jakie zostały zaobserwowane przez opiekuna. Następnie zwierzę poddawane jest badaniu klinicznemu, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i dobraniu leczenia. Dobór odpowiedniej terapii znacznie przyspieszy powrót zwierzęcia do pełnej sprawności. W trakcie trwania zabiegów, właściciel może towarzyszyć zwierzęciu lub zostawić go w przychodni i wrócić po zabiegach.
Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń wykorzystywanych w rehabilitacji zwierząt są ćwiczenia na bieżni wodnej. Zwierze wchodzi do suchego basenu, który następnie jest wypełniany wodą. Następnie lekarz ustawia odpowiednie tempo poruszania się zwierzęcia i kontroluje przebieg ćwiczenia. Woda po zabiegu zostaje wypompowane, a zwierzak zostaje wytarty ręcznikiem.
Wskazania do rehabilitacji
Rehabilitacja jest częścią medycyny weterynaryjnej i aby z niej skorzystać muszą pojawić się odpowiednie wskazania. Jednym z nich jest przebycie przez zwierzę zabiegów ortopedycznych czy neurologicznych. Wówczas rehabilitacja ma przywrócić sprawność zwierzęciu i przyspieszyć proces gojenia po zabiegu. Rehabilitacja jest również wskazana w schorzeniach neurologicznych, którym towarzyszyć może ból, zanik mięśni czy niedowład. Zabiegi mają również poprawić komfort życia zwierzaka z wrodzonymi lub nabytymi schorzeniami. Ma łagodzić ból w procesie dysplazji stawów, zerwania wiązadeł czy ścięgien. Wskazaniem do zoofizjoterapii jest leczenie stanów zapalnych stawów i mięśni czy stanów po złamaniach kończyn. Jednym z powodów zapisania zwierzęcia do fizjoterapeuty zwierzęcego jest odchudzanie psa z nadwagą czy przeprowadzenie specjalistycznego treningu kondycyjnego dla psów sportowych czy pracujących.
Z zabiegów zoofizjoterapii korzystają także starsze psy, które cierpią na zwyrodnienia kręgosłupa czy stawów. Terapia ma przywrócić im sprawność i zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych.
Rehabilitacja zwierząt ma przede wszystkim poprawić komfort życia czworonogów. Jej głównym celem jest zniwelowanie bólu czy stanów zapalnych. Aby nasz zwierzak mógł cieszyć się pełną sprawnością przez długi czas, warto wybrać się z nim do psiego fizjoterapeuty, w celu sprawdzenia czy wszystkie z jego aparatem ruchu jest w porządku.