Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Szczeniak w domu to radość i jednocześnie obowiązek. Zanim młody pies przyzwyczai się do życia w domu minie dużo czasu. Właściciele muszą wykazać się mnóstwem cierpliwości. Największe wyzwaniem, z jakim musi zmierzyć się początkujący właściciel psa jest załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu. Twój szczeniak sika w domu – jak go oduczyć zadajesz sobie pytanie? W takim przypadku ten artykuł jest dla Ciebie!

Nauka czystości to jedna z najważniejszych rzeczy, których musi nauczyć się pies. Nauka nie załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu może trwać długo i wymaga mnóstwa cierpliwości i konsekwencji ze strony właściciela. Decydując się na opiekę nad psem, warto już przed jego wprowadzeniem do domu zastanowić się nad sposobem uczenia go zachowania czystości.

Jak oduczyć psa sikania w domu? Główne porady i informacje

Szczenie nie potrafi kontrolować swoich czynności fizjologicznych. Dlatego też długo potrafi załatwiać się w domu. Choć zwykle między 8. a 9. miesiącem życia pies powinien kontrolować czynności fizjologiczne. W tym czasie powinien również zrozumieć, że swoje potrzeby należy załatwiać na dworze. Jednak nie są to sztywne ramy. Osiągnięcie przez psa wieku ośmiu miesięcy nie sprawi, że przestanie sikać w domu. Niektóre psy znacznie później opanowują kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. Każdy pies musi nauczyć się tej umiejętności. Należy jednak pamiętać, że małe psy mogą nauczyć się czystości nieco później, niż te większe.

Ucząc psa załatwiania się na dworze, musimy podejść do niego, jak do małego dziecka. Dzieci opanowują umiejętność kontrolowania czynności fizjologicznych, kiedy osiągną odpowiedni etap rozwoju. Tak samo jest z młodymi psami. Młodziutki szczeniak musi nauczyć się załatwiać w miejscu, w którym wskaże mu właściciel. Próbując nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz, musimy pamiętać, że pies nie rozumie, że nie wolno mu sikać na Twój ulubiony dywan. Musisz mu pokazać, że takie zachowanie jest przez ciebie niepożądane. Opiekun proces nauki załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz powinien przeprowadzić w sposób łagodny, ale jednocześnie konsekwentny.

Zabierając się za naukę czystości, musisz wiedzieć, dlaczego pies sika w domu. Fakt, że nie kontroluje swoich czynności fizjologicznych to jedno. Drugie to obawa przed samotnością, lęk separacyjny czy choroba i złe samopoczucie. Złe bodźce również mogą wpływać na załatwianie się psa w mieszkaniu. Ucząc psa czystości musisz wiedzieć, jak działa fizjologia psa. Szczeniak sika zawsze, kiedy jest podekscytowany. Dodatkowo załatwia się po drzemce, zjedzeniu posiłku, napiciu się wody. Może mu się zdarzyć to również w trakcie ciekawej zabawy z opiekunem.

Mając w domu szczeniaka, warto z nim wychodzić na dwór co mniej więcej godzinę. To pozwoli na szybkie wytworzenie w zwierzęciu nawyku załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Pamiętaj, że szczenie może nie wytrzymać całej nocy, a co za tym idzie czekają Cię spacery w ciągu nocy. Bywa jednak tak, że częste wychodzenie z psem czy nocne spacery są niemożliwe. Dlatego należy w domu przystosować jedno miejsce przeznaczone do tego celu. Można w tym miejscu rozłożyć gazety czy specjalne maty, które zabezpieczą podłogę przed moczem psa. Ucząc psa czystości, nie możesz być nerwowy. Frustracja, nerwy są wyczuwane przez psa. Jeśli strofujesz psa, krzyczysz na niego po załatwieniu albo stosujesz przemoc, uzyskasz tylko jedno – Twój pies będzie się Ciebie bał, a trening czystości znacznie się wydłuży. Gdy pies załatwi się w domu, nie krzycz na psa. Najlepsze efekty przynosi zignorowanie tego faktu.

Warto nagradzać pożądane zachowania pupila. Szczeniak powinien być nagradzany za każdym razem, gdy załatwi się na spacerze. Nagrody stosuj aż do momentu, gdy załatwianie się na dworze stanie się nawykiem. Właściwe podejście do nauki czystości sprawi, że nie będzie ona trwała długo.