Jak leczyć cukrzycę u czworonogów?

Cukrzyca u czworonogów – wydaje się niemożliwa? A jednak. Nawet czworonogi cierpią na tę poważną chorobę. Wywołuje ona spustoszenie w organizmie zwierzaka, prowadząc do licznych uszkodzeń organów wewnętrznych. Czy cukrzycy można zapobiec? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w artykule.

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Prowadzi do zaburzeń w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Głównym powodem jej występowania jest niedobór insuliny lub jej nieprawidłowy wpływ na komórki. Prowadzi do do przewlekłego podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca występuje najczęściej u starszych psów (między 7-11lat). Narażone są głównie samice. Również niezrównoważona dieta, czyli zjadanie resztek ze stołu właścicieli, może przyspieszyć rozwinięcie się tej choroby. Cukrzycę u czworonogów notuje się najczęściej u takich ras jak: pudle, jamniki, sznaucery miniaturowe czy yorkshire terriery.

Jakie są objawy cukrzycy u zwierząt?

Najczęstszym typem cukrzycy, który rozpoznaje się u psów jest cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu I. W jej konsekwencji dochodzi do zniszczenia komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Bardzo często choroba u psów ma podłoże genetyczne, jednak sama genetyka nie wpływa na pojawienie się cukrzycy. Może się rozwinąć w wyniku infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Cukrzycy towarzyszą także choroby endokrynologiczne. W niektórych przypadkach zażywanie leków, może prowadzić do rozwoju tej choroby.

Pierwszym objawem, na który powinien zwrócić uwagę właściciel, jest wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Pies może mieć również zwiększony apetyt, przy jednoczesnej utracie masy ciała. Charakterystycznym objawem choroby jest zaćma, powodująca kłopoty ze wzrokiem. Cukrzyca niekorzystnie wpływa na nastrój zwierzęcia. Pies cierpiący na tą chorobę, bardzo często jest apatyczny, osłabiony, nie chce mu się biegać, dużo śpi. Pogorszeniu ulega również sierść zwierzaka. Cukrzyca u psów może spowodować wystąpienie infekcji dróg moczowych, skóry czy zaburzenia neurologiczne. W konsekwencji rozwoju cukrzycy mogą pojawić się także groźne dla psa powikłania, takie jak niewydolność nerek, stłuszczenie wątroby czy kamica ketonowa.

Aby rozpoznać cukrzycę u psa, należy wykonać psu badania krwi i moczu. Najważniejsze jest wykrycie podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Wówczas weterynarz może zlecić dalsze badania biochemiczne, które pozwolą na określenie stopnia zaawansowania choroby.

Jak wygląda leczenie cukrzycy u psa?

Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Dzięki temu poprawie ulegnie samopoczucie zwierzęcia, a przede wszystkim uniknie on groźnych powikłań dla zdrowia. Leczenie bazuje na podawaniu psu insuliny, najczęściej w postaci regularnych zastrzyków podskórnych. W przypadku suki, która nie została wykastrowana, leczenie polega również na kastracji. Dzięki temu ustabilizowany zostanie poziom glukozy.

W przypadku cukrzycy u psa, insulina musi być podawana raz lub dwa razy dziennie. Jej podanie musi być dostosowane do pór posiłków zwierzaka. Dawkowanie ustala lekarz weterynarii. Właściciel musi zaś monitorować poziom cukru we krwi. Najlepiej za pomocą glukometru i testów paskowych. Ważne jest także utrzymanie przez zwierzę prawidłowej masy ciała i regularne wizyty u weterynarza, w celu kontroli choroby.

W terapii cukrzycy, ważne jest, by pies miał zapewnioną regularną aktywność fizyczną. Należy wydłużyć spacery, by pies mógł spożytkowania energię.

Dieta zwierzęcia z cukrzycą

terapia cukrzycy to nie tylko podawanie insuliny, ale również odpowiednie działania żywieniowe. Pies z cukrzycą musi przejść na dietę, która ograniczy wahania poziomu glukozy we krwi. Dieta powinna być zbilansowana i odpowiednio dobrana do potrzeb czworonoga. Zwierzęta z cukrzycą powinny jeść gotowe karmy weterynaryjne, które przeznaczone są dla czworonożnych diabetyków. Lekarz weterynarii powinien pomóc dobrać odpowiednią karmę dla zwierzęcia. Karma powinna bazować na produktach z niskim indeksem glikemicznym. Dobrym źródłem węglowodanów będzie sorgo lub jęczmień. Z menu psa należy wyeliminować cukry proste, które powodują szybki wzrost cukru we krwi. Jeśli cukrzyca wiąże się z otyłością u psa, warto poszukać karm niskotłuszczowych. Ważna jest również suplementacją cynkiem, L-karnityną czy związkami o działaniu przeciwutleniającym.