Jak bawić się z psem?

Zabawa odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju psa. Ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego zwierzęcia. Nawet właściciele dorosłych czworonogów nie mogą zapominać o zabawie z nimi. Wielu właścicieli psów bawi się z psami na świeżym powietrzu, rzucając im patyki czy inne rzeczy do aportowania. Nie można jednak zapominać o zabawie w domu. Jak bawić się z psem?

Bardzo ważną kwestią dla prawidłowego rozwoju psa, jest zapewnienie mu stałej stymulacji. Psy potrzebują w domu środowiska stymulującego, który będzie im stale dostarczał nowych bodźców. Nawet psy, który mają zapewniony codzienny długi spacer i możliwość wybiegania się, mogą się nudzić. Wówczas stają się apatyczne i zniechęcone. Trudno się dziwić, gdyż popadają w rutynę.

Po co bawić się z psem?

Pies potrzebuje zabawy. Wiele osób uważa, że wystarczy mu rzucić jakąś rzecz, by aportował i to powinno zaspokoić jego potrzebę ruchu. Nic bardziej mylnego. W ten sposób nie wykorzystuje całego potencjału swojego czworonoga. Właściciele psów muszą zdać sobie sprawę, że zabawa to nie tylko prosta rozrywka, ale także świetne narzędzie do wychowania psa i budowania z nim więzi, opartej na zaufaniu.

Zabawa z psem jest jednym ze sposobów komunikacji ze zwierzęciem. Pokazanie mu, że jest dla nas ważny i jest ważnym członkiem naszej rodziny. Często wybieramy się na zajęcia do trenera psów, by wyszkolił naszego pupila. Jednak nie zawsze jest to potrzebne. Czasem odpowiednia stymulacja zwierzęcia poprzez zabawę, potrafi zdziałać cuda. Zabawa pozwala na rozwinięcie nici porozumienia z psem. Dzięki wytworzeniu zdrowej relacji, nauka posłuszeństwa przychodzi z większą łatwością. Jeśli nie łączy nas z psem więź, pies nam nie ufa, trudniej wyegzekwować od niego posłuszeństwo.

Niektóre problemy behawioralne psa, takie jak lękliwość, nerwowość lub nadpobudliwość swoje podstawy mogą mieć w nieprawidłowej relacji z psem. Pies, który nie ufa swojemu właścicielowi, który nie wie, że może mu ufać, zwyczajnie boi się go i wówczas zachowuje się bardzo chaotycznie.

Jak bawić się z psem?

Najważniejszą zasadą zabawy z psem jest zadowolenie obu stron. Zarówno pies, jak i jego właściciel powinni czerpać ze wspólnej zabawy przyjemność. Jeśli właściciel będzie zniechęcony i będzie zmuszał się do zabawy, pies to wyczuje. Taka postawa może negatywnie wpływać na czworonoga. Często zapominamy o tym, jak ważne jest to, by wspólnie dobrze się bawić i skupiamy się na dawaniu rozrywki tylko jednej stronie.

Każdy powinien znaleźć swoją ulubioną zabawę. Dla jednych to będzie aportowanie, dla innych szukanie ukrytych rzeczy, a jeszcze dla innych szarpanie zabawki. Jeśli dana rozrywka nie przypada nam do gustu lub jesteśmy zwyczajnie zmęczeni, nie zmuszajmy się. Każdy pies jest inny i każdy ma swoje preferencje zabawowe. Ważne jest, by poznać to, co sprawia zwierzęciu radość. Ważne, by właściciel umiał znaleźć kompromis pomiędzy tym, co lubi sam, a tym, co spodoba się jego pupilowi.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie jak bawić się z psem. Wszystko zależy od preferencji zwierzęcia. Zadaniem właściciela jest urozmaicanie, szukanie i próbowanie nowych aktywności, by znaleźć wreszcie tą jedyną i niepowtarzalną. Pies zawsze będzie bawił się dobrze, jeśli właściciel będzie w pełni zaangażowany w zabawę. Próbowanie nowych rzeczy może sprawić wiele frajdy jednej i drugiej stronie. Wspólne odkrywanie ulubionych zabaw to świetny sposób na pogłębienie relacji. Warto zmieniać co jakiś czas formę zabawy. Dzięki temu stymulujemy psa do ciągłego rozwoju i pobudzamy jego ciekawość. Nowa zabawka i nowa forma zabawy to najlepszy sposób, aby wprowadzić trochę trochę ekscytacji w nasze życie.

Bawiąc się z psem, musimy pamiętać, by ten miał z tego frajdę. Zbyt trudna zabawa dla psa będzie powodowała jego frustrację, a zbyt łatwa nie da satysfakcji. Generalnie powinniśmy nastawić psa na szybki sukces, bo to zwiększa motywację do dalszej zabawy.