Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa chorego?

Żywienie naszego czworonoga ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Wybór odpowiedniej karmy to nie lady wyzwanie dla niejednego właściciela. Ważne, aby był on dobrze przemyślany, gdyż od tego w dużej mierze zależy zdrowie naszego pupila. Czym sugerować się podczas zakupu karmy? Czy psy chore jedzą to samo co zdrowe? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wybór karmy

Na rynku jest całe mnóstwo różnych karm dla psów. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje karm: suchą, półwilgotną oraz mokrą. Najbardziej popularna jest karma sucha i mokra i to one są najczęściej podawane psom przez właścicieli. Czym wyróżnia się dany rodzaj karmy? Otóż karma mokra jest bardzo lubiana przez psy, gdyż jej struktura przypomina naturalne mięso i pobudza to ich instynkt zdobywcy pożywienia. Jest mniej kaloryczna niż karmy suche, dlatego jest rekomendowana do psów z nadwagą lub skłonnością do tycia. W porównaniu z innymi karmami zaspokaja bardzo dużą część zapotrzebowania na wodę. Z tego też powodu jest rekomendowana zwłaszcza malutkim psom ( miniaturowym), które maja predyspozycje do problemów z układem moczowym , a najczęściej z kamicą moczową. Karma sucha to skoncentrowane źródło energii, gdyż dostarcza dużo więcej składników energetycznych niż mokra. Polecana jest psom, które mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Podczas rozgryzania kawałeczków karmy osad nazębny zostaje ścierany w mechaniczny sposób. Właściciele psów bardzo chętnie po nią sięgają, gdyż jest bardzo łatwa nie tylko w podawaniu, ale także w przechowywaniu. Nie wymaga trzymania w lodówce ( tak jak mokra ) oraz po otwarciu ma długi termin przydatności do spożycia. Ponadto jest idealnym rozwiązaniem w podróży właśnie ze względu na łatwość przechowywania. Jednak pies karminy suchą karmą musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

Karmę dobieramy także odpowiednio do wielkości i wieku psa. Producenci na etykietach zaznaczają, która spełnia zapotrzebowania małego psa, a która np. seniora. Jeżeli chodzi o karmy suche t także wielkość naszego pupila będzie miała znaczenie. Chodzi tutaj o wielkość kawałków do pogryzienia. Wielkie psy (np. owczarek niemiecki) poradzi sobie z większymi kawałkami i twardszymi, natomiast malutkie pieski (np. york) mają karmy o mniejszych kawałkach i łatwiejszych do pogryzienia.
Kluczowym wyznacznikiem jakim musimy się kierować przy zakupie karmy jest jej skład, który znajduje się na etykiecie. Zawiera produkty wypisane od tego co jest go najwięcej w składzie do tego co jest go najmniej. Dzięki czemu widzimy co w dużych ilościach znajduje się w pożywieniu naszego pupila a co w śladowych. Bogata w wartości odżywcze karma dla psa powinna zawierać minimum 50 % składników pochodzenia zwierzęcego ( mięso, podroby , tłuszcz, oleje). Pamiętajmy, że zwierzęta tak jak i ludzie mogą cierpieć na nietolerancję pokarmową. Dlatego na rynku są specjalistyczne karmy np. dla psów cierpiących na różnego rodzaju alergię. Jest to wielkie udogodnienie dla właściciela, gdyż jego pupil może spożywać gotową karmę bez alergenów go uczulających.

 

Karmę suchą i mokrą można stosować zamiennie. Oznacza to, że pies może mieć urozmaiconą dietę. Zarówno przy karmie mokrej jak i suchej pupil musi mieć dostęp do świeżej wody ( sucha to priorytet). Jednak każdy pies jest inny i ma swoje preferencje żywieniowe. Są psy, które nie przepadają za suchą karmą i odwrotnie. Bardzo często zdarza się, że psy wraz z wiekiem ( seniorzy) nie chcą zjadać już tak chętnie suchej karmy. Jest to związane z problemami z gryzieniem ( obolałe zęby, nagromadzenie się kamienia, użycie siły podczas gryzienia). Dla takich seniorów odpowiedniejsza będzie mokra karma, która nie wymaga od nich aż tyle wysiłku podczas spożywania. Pomimo tego iż na wybór odpowiedniej karmy składa się wiele czynników to na rynku jest tak szeroka oferta tego typu produktów, że każdy właściciel psa znajdzie coś co spełni oczekiwania jego pupila.