Czworonogi w komunikacji zbiorowej

Ze swoim psem chętnie wychodzi się na spacery, także te dłuższe, podczas których zwierzę traci energię – wówczas zostaje powzięta decyzja o skorzystaniu z komunikacji miejskiej. Czasami podróżuje się na dłuższym dystansie, na przykład pociągiem. Taka wyprawa wymaga zastosowania się do kilku rzeczy. Czworonogi w komunikacji zbiorowej muszą przestrzegać kilka punktów, które ujęte są w regulaminach przewoźników.

Podróż komunikacją miejską

W dużych miastach, w których działa komunikacja miejska – autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej – można wejść do pojazdu ze swoim psem, jednak należy dostosować się do panujących zasad. Przede wszystkim stworzenie powinno mieć na pysku kaganiec – nawet jeżeli dzień jest letni i wyjątkowo ciepły, nie zwalnia to z tego obowiązku. Do tego obowiązkowa jest smycz. Jeżeli pies nie będzie miał tych dwóch akcesoriów, dojść może do interwencji kierowcy lub motorniczego i zakończyć się nakazem opuszczenia pojazdu.

W przypadku małych psów należy przewozić je w przeznaczonych do podróży pojemnikach, tak zwanych transporterach, w którym mają miejsce, jak również są oddzielone od bodźców, które mogłyby zbytnio je pobudzić. Jeżeli nie ma możliwości przewozu w takim pojemniku, psa należy wziąć na kolana – jeśli ma się miejsce siedzące – by nie przeszkadzać innym podróżującym. Jeśli nie, pies musi znaleźć się na podłodze – zakazane jest zajmowanie przez niego siedzenia przeznaczonego dla innego pasażera.

Równie ważne jest zadbanie o komfortową jazdę nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla współpasażerów, trzeba więc pilnować, by pies nagle nie zaczął szczekać ani też wypróżniać się w pojeździe. Podróżując z psem, należy także posiadać przy tym świadectwo szczepień – jest to regulowane przez Ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 69 poz. 625).

Wsiadając do pociągu

Podróżując z psem na dłuższym dystansie za pomocą pociągu, według przewoźnika, jakim w kraju są Polskie Koleje Państwowe, należy zabrać go w transport -erze. Pojemnik ten powinien znaleźć się w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub na kolanach właściciela, aby zwierzę czuło się bezpiecznie.

Istnieje możliwość bezpłatnego przewozu zwierząt, w tym psów, ale pupil musi spełniać warunki: być mały i nie stanowić ciężaru dla w współpodróżnych, na przykład z powodu hałasu czy zapachu. Jeżeli podróż odbywa się z osobnikiem większym, dla którego nie ma transportera, wymagany jest zakup biletu dla psa, trzymanie go na smyczy i kagańcu przez całą podróż oraz posiadanie zaświadczenia o szczepieniach. Na uwadze mieć trzeba także to, iż współpasażerowie mogą nie życzyć sobie obecności psa, wówczas należy zająć inne miejsce lub poprosić konduktora o jego wskazanie.

Tu możesz nie wejść

W pociągach PKP pies nie może przebywać w wagonach gastronomicznych – wyjątek stanowią psy przewodnicy, psy będące asystentami osób niepełnosprawnych oraz psy szkolone na psy asystujące – na miejscach siedzących przeznaczonych dla innych podróżujących, na łóżkach w wagonach sypialnianych: na łóżku w wagonie WL, na miejscu do leżenia w wagonie Bc.

Przewoźnicy autobusowi

Komunikacją zbiorową jest także poruszanie się za pomoc autobusów prywatnych przewoźników. Jako że każdy z nich ma swój własny regulamin, u części może nie być możliwości przewozu psów bez względu na to, jak duży jest czworonóg. Nie da się wejść z pupilem do autobusów między innymi sieci BIACOMEX, GAJA EXPRESS i NEOBUS – u obu dopuszczony jest jedynie przewóz psów przewodników i asystenckich z aktualnymi zaświadczeniami i certyfikatem. Także autobusy Państwowej Komunikacji Samochodowej dopuszczają przewóz jedynie z odpowiednim uposażeniem zwierzęcia i zaświadczeniami oraz w odpowiednich transporterach służących do podróży.