Co robić z psem w brzydką pogodę?

Pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje wyrozumiałego opiekuna, odpowiedniego pożywienia, a także dużej dawki ruchu. Ważna jest także zabawa, która pozwala kształtować więź między właścicielem a pupilem. To pomaga w szkoleniu psa i nauce posłuszeństwa. Wiele osób jest zdania, że najlepszą formą zabawy dla czworonoga są długie spacery, połączone ze swobodnym bieganiem. Jednak nie zawsze pogoda to umożliwia. Zatem co robić z psem w brzydką pogodę?

Zabawa to ważny element odpowiedniego rozwoju psa. Nie tylko daje mu bodźce do prawidłowego rozwoju, ale także pomaga pogłębić relację z właścicielem. Psy uwielbiają zabawy i tylko czekają na odpowiedni moment, by bawić się ze swoim panem. Należy jednak pamiętać, że w żadnej zabawie pies nie może na nas skakać i nas gryźć. Wszelkie zabawy, które uczą agresji nie przyniosą pozytywnych efektów.

Co robić z psem w brzydką pogodę? Pomysły i informacje

Brzydka pogoda często nie zachęca do spacerów i wspólnego przebywania na świeżym powietrzu. Padający deszcz, zimno, mróz, chlapa powodują, że spacery są skrócone do maksimum, po to, by pies załatwił swoje potrzeby. Na ogół aktywny pies może, w takie sytuacji, szybko się znudzić. Dlatego warto w domu zachęcić go do zabawy. W domu można zorganizować szereg zabaw, które znudzonego psa zmienią w psa aktywnego.

Jednym z pomysłów na zabawę z psem jest przeciąganie liny. Z pozoru prosta zabawa, może stanowić wielką frajdę dla czworonoga, zwłaszcza znudzonego, który z nudów zaczyna obgryzać kanapę czy buty. Dobrym pomysłem na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu w domu jest przygotowanie slalomu. Do tego celu nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu. Można wykorzystać stoły, krzesła czy pufy, a także wszystko to, co przyjdzie nam do głowy, by stworzyć prawdziwy slalom w domu, który będzie dla zwierzęcia wyzwaniem.

Ciekawą formą zabawy z psem jest zabawa w chowanego. Polega ona na schowaniu przed pupilem jego ulubionej zabawki lub części garderoby jednego z domowników. Pies musi wywęszyć zabawkę i spróbować ją znaleźć. Jeśli zabawa przypadnie do gustu zwierzaki, można zacząć chować zabawki czy puszkę ze smakołykami w coraz to trudniejszych do znalezienia miejscach. Inną formą tej zabawy jest schowanie się jednej osoby w jakimś zakamarku i pozwolenie psu na poszukiwania jej.

Podczas brzydkiej pogody można do zabawy z psem wykorzystać kocyk. Jednak nie musi być on wykorzystywany do ciągnięcia. Można w nim schować smakołyki i pozwolić psu ich szukać. Węszenie to najlepsza zabawa dla psa, która jednocześnie wpływa na rozwój poznawczy pupila.

To tylko przykłady na zabawy z psem, które pozwolą na jego stymulacje. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy właściciele nie mogą poświęcić zwierzęciu 100% uwagi, ze względu na inne obowiązki. Wówczas warto zaopatrzyć psa w zestaw zabawek, które będą udostępniane zwierzęciu w trakcie, gdy będziemy zajęci. Zwierzęta lubią bawić się same i taka samodzielna zabawa również ma duże znaczenie dla ich rozwoju. Warto używać zabawek na zmianę, tak by szybko nie znudziły się pupilowi. Dzięki temu stare zabawki będą dla psa jak nowe po jakimś czasie.

Jedną ważną zasadą, o jakiej warto pamiętać bawiąc się z psem jest zasada wspólnej satysfakcji. Zarówno właściciel, jak i pies muszą czerpać radość z zabawy. Warto również pamiętać, że to właściciel powinien zaczynać i kończyć zabawę. Po wyraźnej komendzie, pies powinien zrozumieć, że zabawa się skończyła. Psy lubią poznawać nowe aktywności i lubią się uczyć. Brzydka pogoda za oknem może być świetną okazją do poznania czegoś nowego i spróbowania nowej formy aktywności. W domu można świetnie bawić się z psem, wystarczą tylko chęci. Zabawa z psem jest naprawdę przyjemna, jeśli będziemy tego chcieli. To nie ma być obowiązek lub smutna konieczność.