5 największych błędów, które popełniamy podczas wychowania psa

Opieka nad pupilem to duże wyzwanie. Aby zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa, musimy dokładnie zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania. Dobry opiekun to taki, który uważnie obserwuje swojego psa. Wie, kiedy jest szczęśliwy, a kiedy smutny, a kiedy potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Czy na pewno znasz wszystkie nietypowe błędy rodzicielskie w twojej relacji z psem?
W wychowaniu psa jest 5 nietypowych błędów o wiele mniej oczywistych niż te, które z pewnością zna każdy z nas. Zapewne każdy psi opiekun zgodzi się, że nie ma nic gorszego niż niezrozumienie potrzeb i oczekiwań pupila wobec nas. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, warto poznać wskazówki, które pomogą Ci komunikować się z psiakiem w celu utrzymania dobrych relacji.

Aktywność fizyczna przede wszystkim

Z pewnością nie raz słyszałeś, jak ważna w życiu Twojego pupila jest aktywność fizyczna. Utrzymanie psa w dobrej kondycji to jeden z głównych filarów budowania jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywiście jest to całkowicie poprawne, ale jest jeden aspekt, który często jest pomijany. Nie każdy pies lubi aktywność fizyczną. Co więcej, nie ma to związki z charakterem i ucieleśnieniem danej rasy, ale indywidualnym gustem psa.

To, że dana rasa psa znana jest z miłości do ruchu i wszelkiej aktywności fizycznej nie oznacza, że będzie to dotyczyć absolutnie każdego psiaka. Być może Twój zwierzak ma cechy całkowicie odmienne od tych znanych z rasy. Nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby w takiej sytuacji być wyrozumiałym, nie próbuj przekonywać swojego zwierzaka do zostania entuzjastą sportu.

To jeden z błędów popełnianych podczas wychowywania psa. Twój pupil nie lubi aktywności fizycznej? Pamiętaj, że nie tylko trening czy ćwiczenia mogą utrzymać go w dobrej kondycji. Długie wędrówki, pływanie lub zabawne ćwiczenia to świetna alternatywa.

Słuchanie rad innych podczas wychowywania psa – informacje

Jak zapewne zauważyłeś, kiedy decydujesz się wziąć psiaka pod swoją opiekę, zewsząd napływają wszelkiego rodzaju porady i wskazówki. Oczywiście jest to bardzo miłe, ale ważne jest, aby nie zatracać się w słuchaniu innych. Każdy piesek jest inny i fakt, że dana rzecz działała na jednego psa nie gwarantuje, że będzie tak samo dla Twojego psa.

Staraj się być racjonalny, jeśli chodzi o wychowywanie psa. Impulsywność nie jest wskazana. Korzystaj z dobrych rad jako wskazówek, a nie wyznacznika swoich działań. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia Twojego pupila, poproś o pomoc weterynarza.

Nie wystarczy trenować ciała swojego zwierzaka

Aby w pełni zadbać o dobry rozwój psiaka często przywiązuje się dużą wagę do utrzymania go w jak najlepszej kondycji fizycznej. Projektujesz trening siłowy, który będzie odpowiedni dla jego możliwości. Niestety zapominamy, jak ważne jest dbanie o zdrowie intelektualne naszego psiaka. Sam trening fizyczny nie sprawi, że Twój pies nabierze większej mądrości czy zrozumienia funkcjonowania otaczającego go świata.

Regularna aktywność umysłowa to klucz do utrzymania psiaka w dobrej kondycji do późnych lat. Systematyczne ćwiczenia mające na celu rozwój intelektualny Twojego czworonożnego przyjaciela powinny być stałym elementem Twojego procesu edukacyjnego. Podobnie jak w naszym życiu, siła fizyczna to nie wszystko. Intelekt i światło umysłu odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym życiu psiaka.

Posłuszeństwo kosztem dobrych relacji

Dbając o psiaka chcemy by zawsze w pełni wykonywał nasze polecenia. Musimy jednak zastanowić się, czy chcemy mieć dobrze wytresowanego psa, czy najlepszego przyjaciela.

Oczywiście każdy psiak powinien znać i przestrzegać ogólnie przyjętych zasad. Niemniej jednak błędem jest dążenie do tego, aby psiak był w pełni zdyscyplinowany i posłuszny. W ten sposób możesz uniemożliwić swojemu zwierzakowi podejmowanie samodzielnych decyzji. Możesz pozbawić go osobowości i temperamentu. Piesek zacznie traktować cię jak osobę, której musi być posłuszny, a nie jak przyjaciela.

Przyjaźń z twoim zwierzakiem jest bardzo ważna

Jakie jeszcze błędy popełniamy, wychowując psa? Często zapominamy, że nasza przyjaźń z psem to nie wszystko. Psy muszą również utrzymywać dobry kontakt z innymi czworonogami.
Te pięć nietypowych błędów w wychowywaniu psa może być formą ostrzeżenia. Nie warto osobiście sprawdzać ich negatywnego wpływu na relacje z pupilem.