5 największych błędów, które popełniamy podczas wychowania psa

Opieka nad pupilem to duże wyzwanie. Aby zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa, musimy dokładnie zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania. Dobry opiekun to taki, który uważnie obserwuje swojego psa. Wie, kiedy jest szczęśliwy, a kiedy smutny, a kiedy potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Czy na pewno znasz wszystkie nietypowe błędy rodzicielskie w twojej relacji z psem?
W wychowaniu psa jest 5 nietypowych błędów o wiele mniej oczywistych niż te, które z pewnością zna każdy z nas. Zapewne każdy psi opiekun zgodzi się, że nie ma nic gorszego niż niezrozumienie potrzeb i oczekiwań pupila wobec nas. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, warto poznać wskazówki, które pomogą Ci komunikować się z psiakiem w celu utrzymania dobrych relacji.

Aktywność fizyczna przede wszystkim

Z pewnością nie raz słyszałeś, jak ważna w życiu Twojego pupila jest aktywność fizyczna. Utrzymanie psa w dobrej kondycji to jeden z głównych filarów budowania jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywiście jest to całkowicie poprawne, ale jest jeden aspekt, który często jest pomijany. Nie każdy pies lubi aktywność fizyczną. Co więcej, nie ma to związki z charakterem i ucieleśnieniem danej rasy, ale indywidualnym gustem psa.

To, że dana rasa psa znana jest z miłości do ruchu i wszelkiej aktywności fizycznej nie oznacza, że będzie to dotyczyć absolutnie każdego psiaka. Być może Twój zwierzak ma cechy całkowicie odmienne od tych znanych z rasy. Nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby w takiej sytuacji być wyrozumiałym, nie próbuj przekonywać swojego zwierzaka do zostania entuzjastą sportu.

To jeden z błędów popełnianych podczas wychowywania psa. Twój pupil nie lubi aktywności fizycznej? Pamiętaj, że nie tylko trening czy ćwiczenia mogą utrzymać go w dobrej kondycji. Długie wędrówki, pływanie lub zabawne ćwiczenia to świetna alternatywa.

Słuchanie rad innych podczas wychowywania psa

Jak zapewne zauważyłeś, kiedy decydujesz się wziąć psiaka pod swoją opiekę, zewsząd napływają wszelkiego rodzaju porady i wskazówki. Oczywiście jest to bardzo miłe, ale ważne jest, aby nie zatracać się w słuchaniu innych. Każdy piesek jest inny i fakt, że dana rzecz działała na jednego psa nie gwarantuje, że będzie tak samo dla Twojego psa.

Staraj się być racjonalny, jeśli chodzi o wychowywanie psa. Impulsywność nie jest wskazana. Korzystaj z dobrych rad jako wskazówek, a nie wyznacznika swoich działań. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia Twojego pupila, poproś o pomoc weterynarza.

Nie wystarczy trenować ciała swojego zwierzaka

Aby w pełni zadbać o dobry rozwój psiaka często przywiązuje się dużą wagę do utrzymania go w jak najlepszej kondycji fizycznej. Projektujesz trening siłowy, który będzie odpowiedni dla jego możliwości. Niestety zapominamy, jak ważne jest dbanie o zdrowie intelektualne naszego psiaka. Sam trening fizyczny nie sprawi, że Twój pies nabierze większej mądrości czy zrozumienia funkcjonowania otaczającego go świata.

Regularna aktywność umysłowa to klucz do utrzymania psiaka w dobrej kondycji do późnych lat. Systematyczne ćwiczenia mające na celu rozwój intelektualny Twojego czworonożnego przyjaciela powinny być stałym elementem Twojego procesu edukacyjnego. Podobnie jak w naszym życiu, siła fizyczna to nie wszystko. Intelekt i światło umysłu odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym życiu psiaka.

Posłuszeństwo kosztem dobrych relacji

Dbając o psiaka chcemy by zawsze w pełni wykonywał nasze polecenia. Musimy jednak zastanowić się, czy chcemy mieć dobrze wytresowanego psa, czy najlepszego przyjaciela.

Oczywiście każdy psiak powinien znać i przestrzegać ogólnie przyjętych zasad. Niemniej jednak błędem jest dążenie do tego, aby psiak był w pełni zdyscyplinowany i posłuszny. W ten sposób możesz uniemożliwić swojemu zwierzakowi podejmowanie samodzielnych decyzji. Możesz pozbawić go osobowości i temperamentu. Piesek zacznie traktować cię jak osobę, której musi być posłuszny, a nie jak przyjaciela.

Przyjaźń z twoim zwierzakiem jest bardzo ważna

Jakie jeszcze błędy popełniamy, wychowując psa? Często zapominamy, że nasza przyjaźń z psem to nie wszystko. Psy muszą również utrzymywać dobry kontakt z innymi czworonogami.
Te pięć nietypowych błędów w wychowywaniu psa może być formą ostrzeżenia. Nie warto osobiście sprawdzać ich negatywnego wpływu na relacje z pupilem.